Co přinesl týden: Zdražují pohonné hmoty i elektřina, dlouhodobé řešení je v nedohlednu

25.6.2018, energyhub.eu, Simon Dytrych 

V pátek 22. června proběhla valná hromada akcionářů polostátní firmy ČEZ. Společnost má v současnosti před sebou několik výzev. Rozhoduje se, zda a jak dostavit nové jaderné bloky v Česku, navíc sílí politické tlaky na rozdělení kolosu.Faktem je, že Česko v honbě za snižováním emisí energii z atomu potřebuje stejně jako jiné státy světa. Cena elektřiny se totiž i díky podpoře obnovitelných zdrojů zvyšuje. Lidé si díky příliš malému navýšení těžby kartelu OPEC stále připlatí i za pohonné hmoty.

Důležitost valné hromady dokládá nejen větší účast oproti minulým letům, ale i výrazné personální změny. V dozorčí radě společnosti končí její předseda Václav Pačes a další dva členové. Ministerstvo financí prosazuje místo nich do funkce Lubomíra Lízala a Karla Tylla. Valná hromada také rozhodla o vyplacení stejné dividendy jako v minulých letech – 33 korun za akcii.

ČEZ se kromě zmíněného musí vypořádat i s několika kauzami. Mimo tu bulharskou a albánskou existuje i jedna česká. Jedná se o zakázku na stavbu meziskladu vyhořelého paliva z roku 2008. Policie již vyslechla blízkého známého tehdejšího šéfa firmy Martina Romana.

Zásadní výzvou pro ČEZ je dostavba jaderných bloků v Česku. Na tu se chce soustředit i nová ministryně průmyslu Marta Nováková. Na bezpečnost jaderné energetiky ve státě bude nově od 30. června dohlížet také nová pracovní skupina. Ačkoli kritici tvrdí, že se podporou atomových elektráren přivážeme silněji k Rusku, vhodná alternativa zatím neexistuje. Tedy pokud chce Česko dodržet přísné emisní limity EU.

Náš stát však není zdaleka jediný, kdo s nukleární energií počítá. V Rusku nová Leningradská JE-II vyrobila první miliardu kWh elektřiny, v Čínské JE Sanmen, která disponuje nejmodernějším typem jaderného bloku AP1000, bylo dosaženo kritického stavu – tedy trvale udržitelné štěpné reakce. Naopak Švýcarsko schválilo odstavení JE Mühleberg. Důležitost tohoto typu energie pro Evropu dokazují i vyšší ceny elektřiny reagující na prodlužování odstávek belgických jaderek. S atomem úzce souvisí i výroba zbraní hromadného ničení. Jejich proliferaci odsoudilo mezinárodní společenství na konferencích v Lotyšsku a Norsku.

Kromě cen elektřiny se znovu zvedá i cena ropy. Kartel OPEC se sice dohodl na zvýšení těžby, avšak z globálního hlediska se jedná pouze o malé zlepšení. Drahý benzín se tedy může stát motivací pro koupi elektromobilu.

Baterie do nich totiž naopak stabilně zlevňují, další snížení jejich ceny by mohla přinést továrna Tesly, kterou Elon Musk plánuje postavit v Německu. Oznámením rozbil naděje Čechů, že by toto zařízení mohlo stát v tuzemsku. Možná za to může i fakt, že na německé straně Cínovce se již brzy začne lithium těžit, zatímco u nás proces vázne. Česko v poslední době spíše řešilo problém analogický k Mostu šedesátých let. OKD žádaly o povolení k těžbě uhlí v historickém centru Karviné, později však od záměru upustily.

Zdroj: cz.energyhub.eu

LOADING_TEXT